Skórzane torebki nigdy nie wychodzą z mody. Od lat kojarzone są ze stylem, elegancją i wysoką jakością wykonania. By taki dodatek mógł rzeczywiście zdobić, powinien być odpowiednio pielęgnowany. Naturalne materiały wymagają szczególnej opieki. Jeśli regularnie będzie poświęcać się im nieco czasu, będą zachwycać swoim wyglądem przez wiele lat. Radzimy jak dbać o skórzaną torebkę!
Złote zasady – jak obchodzić się ze skórzaną torebką?
Jeśli chcesz być odbierana jako elegancka kobieta z klasą, musisz poznać złote zasady tego, jak obchodzić się ze skórzaną torebką. Przede wszystkim, taki dodatek musi być traktowany ostrożnie i delikatnie. Nie można odkładać go byle gdzie, przeładowywać czy narażać na różne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Zanim położysz gdzieś swoją torebkę zawsze zastanów się, czy nic jej nie zaszkodzi. Unikaj wilgoci, silnego nasłonecznienia, kontaktu z środkami chemicznymi itp. Uważaj też na to, by nic jej nie zarysowało, np. ostry przedmiot leżący w pobliżu czy skaczący z radości pies.
Regularnie zmywaj wszelkie zabrudzenia za pomocą lekko wilgotnej mikrofibry i odświeżaj wcierając odrobinę olejku rycynowego. Jeśli jednak chcesz naprawdę długo cieszyć się nienaganną kondycją tego dodatku, koniecznie zainwestuj w profesjonalne preparaty do pielęgnacji torebek skórzanych. Wśród nich znajdziesz środki do czyszczenia, natłuszczania, zabezpieczania czy nawet renowacji.
Konserwacja i pielęgnacja skórzanych torebek
Powinnaś mieć świadomość tego, jak powinna przebiegać konserwacja i pielęgnacja skórzanych torebek. Co jakiś czas koniecznie trzeba dokładnie oczyścić całą powierzchnię specjalnym preparatem. Następnie należy ją odpowiednio natłuścić – sucha skóra może pękać i łatwiej się przeciera. Kolejnym etapem powinna być impregnacja torebki skórzanej.
Z pomocą prawidłowo dobranego specyfiku zabezpiecza się materiał przed wysychaniem oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, na dłużej zachowując jego blask i nieskazitelny wygląd. Gdyby na jej powierzchni pojawiły się już jakieś rysy czy przetarcia, da się je usunąć specjalnymi preparatami. W sklepach z profesjonalnymi kosmetykami do skóry można znaleźć wiele zaawansowanych artykułów, dedykowanych do określonych zadań.
Jak usunąć tłuszcz i olej ze skórzanej torebki?
Twój ulubiony dodatek będzie Ci z pewnością często towarzyszył, dlatego może się ubrudzić. Wiele pań najbardziej trudzi się z tym, jak usunąć tłuszcz i olej ze skórzanej torebki. Jeśli zauważy się taką plamę, należy jak najszybciej reagować. Na początku można spróbować zetrzeć ślad z pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry lub papierowego ręcznika kuchennego.
Ciekawym sposobem jest też zasypanie plamy cienką warstwą sody oczyszczonej, drobno startej kredy, pudru dla dzieci czy mąki ziemniaczanej. Torebkę należy zostawić w takim stanie na całą noc, a następnego dnia trzeba delikatnie zetrzeć z niej proszek i wypastować skórę. Stare, zaschnięte plamy z oleju można natomiast zetrzeć ściereczką delikatnie zwilżoną octem albo czystym alkoholem. Nie można przy tym jej zbytnio zamoczyć. Dobrze jest też przetestować w mało widocznym miejscu, jak skóra zareaguje kontakt z substancją. Gdy to nie pomoże, konieczne może być użycie specjalnego degreasera, czyli preparatu odtłuszczającego.
Nubuk czy zamsz jest jeszcze większym wyzwaniem. Świeże plamy tłuszczu można także posypać sodą kuchenną, usunąć o kilkunastu godzinach odkurzaczem, a na koniec delikatnie wyszczotkować. Jeśli zaś torebka jest wykonana z szorstkiej skóry, zadziałać powinien suchy szampon lub alkohol.
Jak i czym wyczyścić skórzaną torebkę?
Schludna kobieta z klasą powinna wiedzieć, jak i czym wyczyścić skórzaną torebkę. Tylko zadbane dodatki robią dobre wrażenie – nawet najdroższy, najpiękniejszy model nie będzie ozdobą, gdy jego kondycja pozostawi wiele do życzenia. Każdy typ skóry wymaga jednak odpowiedniego traktowania, ale nie zawsze ma się pod ręką niezbędne kosmetyki. Radzimy, jak wyczyścić skórzaną torebkę domowym sposobem!
Czyszczenie torebki ze skóry węża
Naturalna skóra gadów jest bardzo delikatna. Czyszczenie torebki ze skóry węża powinno odbywać się z wykorzystaniem natłuszczających past. Dobrze sprawdzają się też gliceryna lub olejek rycynowy.
Czyszczenie torebki ze skóry licowej
Ten wyjątkowy typ również jest szczególnie delikatny. Czyszczenie torebki ze skóry licowej najlepiej wykonywać miękką ściereczką. W przypadku poważniejszych zabrudzeń sprawdzi się szmatka nasączona wodą z domieszką szarego mydła lub alkoholu. Na koniec obowiązkowo trzeba dokładnie osuszyć powierzchnię papierowymi ręcznikami.
Czyszczenie torebki ze skóry lakierowanej
W tej odmianie najważniejsze jest zachowanie pięknego blasku. Czyszczenie torebki ze skóry lakierowanej może jak najbardziej być wykonywane przy pomocy domowych metod. Skuteczne są np. sok z cebuli, mleko czy białko kurze. Po umyciu natłuszczenie dobrze przywraca m.in. oliwa z oliwek.
Czyszczenie torebek ze skóry saffiano
Materiał ten jest z kolei dość łatwy w domywaniu. Czyszczenie torebek ze skóry saffiano jest prostsze, ponieważ ich powierzchnia zazwyczaj jest zabezpieczona grubą warstwą wosku. Z tego względu w zupełności wystarczy wilgotna mikrofibra.
Przechowywanie torebki skórzanej w odpowiednich warunkach
Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji jest również przechowywanie torebki skórzanej w odpowiednich warunkach. Do tego najlepiej sprawdza się garderoba, ale oczywiście nie każda z nas ma szczęście ją posiadać. Najważniejsze jest, by torebki ze skóry były osłonięte przed wilgocią, promieniowaniem UV, kurzem oraz innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Można więc włożyć je do szafy lub kartonika.
Zanim się to zrobi, powinno się je opróżnić oraz wysprzątać. Jak wyczyścić skórzaną torebkę w środku? To zależy od tego, jakim materiałem jest wyściełana. Najczęściej wystarczy porządne wytrzepanie okruszków i innych drobnych zabrudzeń. Dodatkowo można przetrzeć materiał miękką gąbką lub mikrofibrą nasączoną w delikatnym detergencie.
Gdy już da się wyschnąć podszewce, należy wypełnić komorę gazetami, papierem, folią bąbelkową lub specjalnymi poduszeczkami. W przeciwnym razie pusta torebka może się zapadać i odkształcać. Przy tym należy oczywiście pamiętać, by jej nie rozepchać! Na koniec można owinąć ją w delikatny papier pakowy lub specjalne sakiewki z bawełny. Niektórzy producenci pakują w nie torebki przy sprzedaży. Można je też zamówić z Internetu lub po prostu uszyć samodzielnie, np. z poszewek na poduszki.
Jak dbać o skórzaną torebkę – podsumowanie
Wiedząc już, jak dbać o skórzaną torebkę, postaraj się zapewnić jej najlepsze zabezpieczenie oraz pielęgnację. Postępuj z nią ostrożnie, a na pewno długo będzie cieszyć Cię swoim pięknym wyglądem. Do czyszczenia i odplamiania stosuj domowe metody lub profesjonalne kosmetyki. Koniecznie zainwestuj w impregnat do torebek skórzanych, a na pewno wydłużysz żywotność swojego ulubionego dodatku. Zajrzyj do sklepów z dedykowanymi środkami i zapytaj obsługi o to, jak dbać o torbę ze skóry. Szukaj nowych informacji, testuj różne metody i przede wszystkim poświęcaj jej regularnie nieco czasu. Zadbane torebki ze skóry naturalnej są najpiękniejsze!